Tydzień ekologiczny

• 2023-04-28 17:42:20

Nasza szkoła wróciła do tradycji organizowania Tygodnia ekologicznego. Po pięciu latach to  przedsięwzięcie wznowiły  panie Magda Ladach i Jolanta Foks-Styn.  XIX edycja  „Tygodnia Ekologicznego” dla klas 0-III  odbyła się w dniach 17.04-21.04.2023 w Sali kinowej Centrum Kultury w Gniewinie. W gronie zaproszonych gości znalazły się osoby, które przez wiele lat współpracowały ze szkołą w ramach wydarzenia: p. Dariusz Rohde oraz  p. Tomasz Turulski

Tydzień ekologiczny

Uroczystego otwarcia dokonała dyrektor szkoły Lucyna Pałubicka wraz z widedyr. Aleksandrą Kalkowską.

Pierwszy  dzień skupiał się na zagadnieniach związanych z tym, jak żyć zdrowo. W tajniki stylu życia zgodnego z naturą wprowadziła uczestników pani Sylwia Oleszek – pracownik służby zdrowia. Zwróciła uwagę na to, jakie produkty powinny znaleźć się na naszych talerzach, jak dbać o higienę a także oszczędzać wodę.

We wtorek pan Dariusz Rohde z Gniewińskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego przeprowadził interesujące warsztaty dotyczące oczyszczania ścieków. Za pomocą doświadczeń, które skupiły uwagę uczniów, zaprezentował etapy odzyskiwania czystej wody.

W środku tygodnia ekologicznego mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji pana Tomasza Turulskiego z Nadleśnictwa Wejherowo. Dzieci dowiedziały się, jak szanować otaczającą nas przyrodę, szczególnie naszych małych i tych większych przyjaciół żyjących w środowisku leśnym.

Tematem dnia w czwartek były odnawialne źródła energii, które przybliżyła zebranym nauczycielka pani Grażyna Budnik. Na twarzach uczestników widać było ogromne zainteresowanie, kiedy mogły zobaczyć doświadczenia prezentowane przez prowadzącą. Przypomniała także o prawidłowym segregowaniu odpadów. Warto zaznaczyć, że 2023 r.  jest Rokiem OZE w naszej gminie.

W finałowym dniu uczniowie, aby uczcić przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi  przyozdobili swoje ubrania w kwiaty, założyli wianki, naszyjniki. W piątek odbył się to konkurs wiedzy. Reprezentanci poszczególnych klas odpowiadali na pytania związane z wiedzą, jaką uzyskali podczas Tygodnia ekologicznego. Eliminacje miały też za zadanie utrwalić zdobyte wiadomości. Najlepsza okazała się klasa: 2c wych. p. Ewelina Pałubicka, drugie miejsce zajęła 1 b wych. p. Danuta Górkowska, na trzeci miejscu uplasowała się klasa 2a pani Magdaleny Pyrzowskiej.

Zwieńczeniem tygodnia ekologicznego było uroczyste posadzenie drzewka na terenie szkoły przez Dyrekcję. Drzewku nadano imię „Ilonka” na cześć pomysłodawczyni tygodnia ekologicznego w naszej szkole pani Ilony Jeleśniańskiej.

Te dni pokazały, że najmłodsi uczniowie żywo zainteresowani są tematyką ekologiczną, szczególnie pokazaną w  formie warsztatów i doświadczeń. Wyrabianie postaw owocować będzie tym, iż jako dorośli ludzie żyć będą w zgodzie ze środowiskiem.